Ryż jest jedną z najpopularniejszych roślin na świecie. Przybył do Europy z Azji, gdzie stanowi podstawowy składnik diety ludności zamieszkującej tamte tereny. Ryż występuje w wielu rodzajach, jednak najpopularniejsza w dalszym ciągu pozostaje odmiana biała, a także najbardziej szlachetna – nazywana carską – wersja czarna. Oprócz właściwości kulinarnych ryż stanowi także ulubiony składnik kosmetyków Azjatek. Jest on naturalny, delikatny, ale przede wszystkim skuteczny. Magia ryżu tkwi w jego składzie.
 

Ryż stanowi źródło cennych dla zdrowia składników odżywczych. Nasiona ryżu zawierają potas i żelazo oraz witaminy z grupy B. Najwięcej substancji aktywnych ma ryż czarny, nieco mniej ma ten najbardziej popularny, czyli biały. Najistotniejszym składnikiem zawartym w ryżu są NNKT – czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, inaczej nazywane też kwasami egzogennymi, które pomagają w walce z chorobami skóry i jej suchością. Ponadto, ryż ma działanie oczyszczające i regenerujące skórę. Jest jednym z najdelikatniejszych składników dostępnych na rynku kosmetycznym. Właściwie nie uczula, jest bezglutenowy i przyjazny dla skóry. Dzięki olejowi natłuszcza naskórek i koi stany zapalne. Zawiera także fitosterole, czyli sterole pochodzenia roślinnego. Fitosterole wzmacniają naskórek, nawilżają i chronią przed utratą wody. Ryż neutralizuje także szkodliwy wpływ metali ciężkich na organizm.
 

Oprócz samego ryżu, cenna w pielęgnacji urody jest także jego pochodna – pozyskiwany z łusek ziaren ryżowych olej. Olej ryżowy jest cennym źródłem minerałów i witamin między innymi witaminy E. Witamina ta wspomaga organizm w prawidłowym transporcie wody, regeneruje skórę, odmładza ją i pomaga w walce ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powodują starzenie się komórek.
 

Zastosowanie ryżu jako składnika kosmetyków skutecznie zatrzymuje wodę wewnątrz skóry, dostarcza witamin i minerałów, zwiększa produkcję kolagenu w skórze i przyczynia się do jej regeneracji. Poprawia to wygląd skóry i sprawia, że wydaje się młodsza i zdrowsza. Odpowiednie nawilżenie dodatkowo spowalnia proces starzenia się skóry.